Baleary na wakacje

Wyspy, informacje…

Słoneczna pogoda na balearskiej wyspie Majorka
Warto wiedzieć

Pogoda na Balearach

Jednym z najbardziej popularnych kierunków turystycznych są Baleary – archipelag hiszpański tworzony przez ponad 200 wysepek, z czego najbardziej znane to: Majorka, Minorka, Ibiza, Formentera i Cabrera. Różnią się one pod kątem krajobrazu i oferowanych atrakcji, ale ich cechą wspólną jest piękna pogoda niemal przez cały rok.

Położenie i klimat na Balearach

Baleary są regionem Hiszpanii położonym w zachodniej części Morza Śródziemnego o powierzchni ponad 5000 km2, nastawionym głównie na turystykę. Z pięciu najbardziej popularnych wysp Balearów największa jest Majorka o powierzchni 3600 km2, a najmniejsza Cabrera o powierzchni zaledwie 17 km2. Panuje tutaj klimat śródziemnomorski, cechujący się ciepłym i suchym latem oraz łagodną zimą, co odpowiada niemal każdemu turyście. Czyni to Baleary jednym z najchętniej wybieranych kierunków turystycznych.

Baleary – roczny rozkład temperatur

Temperatury na Balearach są zróżnicowane w zależności od poszczególnych wysp, ale bardzo do siebie zbliżone. Do najcieplejszych wysp z 5 wymienionych jest z całą pewnością Majorka oraz Ibiza, gdzie temperatura powietrza przekracza 20 stopni Celsjusza już w kwietniu. Najcieplejszymi miesiącami jest czerwiec, lipiec oraz sierpień, ale warto podkreślić, że komfortowa temperatura (powyżej 20 stopni) utrzymuje się tutaj do połowy października. Z kolei na Minorce czy Formenterze temperatury powietrza powyżej 20 stopni Celsjusza utrzymują się od maja do końca września. Najzimniejszymi miesiącami na Balearach jest styczeń, luty i marzec.

Najlepsze terminy wypoczynku na Balearach

Zastanawiając się kiedy pojechać na Baleary warto wziąć pod uwagę indywidualne potrzeby i preferencje dotyczące sposobu wypoczynku. Dla tych preferujących bardziej wiosenne temperatury i aktywny wypoczynek najlepsza będzie wiosna i jesień, zaś dla kochających kąpiele i wypoczynek na plaży – najlepszy będzie lipiec i sierpień, kiedy to temperatura wody na Balearach może osiągać nawet 25 stopni Celsjusza. Pory deszczowe na Balearach przypadają zazwyczaj na wrzesień i listopad (Ibiza, Formentera i Cabrera) lub sam listopad (Majorka, Minorka).

Pogoda na Balearach z pewnością zaspokoi potrzeby niemal każdego chcącego miło oraz w pięknym otoczeniu się zrelaksować się i to w zasadzie przez cały rok.