Baleary na wakacje

Wyspy, informacje…

Minorka - wyspa na Balearach
Wyspy

Minorka

Niesamowitą i zaskakującą wyspą jest niewątpliwie Minorka, najbardziej oddalona od lądu wyspa Balearów. Sezon trwa tu od maja do października i wtedy też jest najcieplej, bowiem temperatura wzrasta do ponad 30 stopni Celsjusza. To, co wyróżnia Minorkę spośród innych wysp to fakt, iż w całości została ona uznana za rezerwat biosfery UNESCO. Można tutaj także odnaleźć pozostałości z epoki brązu.

Na Minorce można odnaleźć wiele atrakcji, warto zobaczyć takie miejsca jak Ciutadella, Es Mercedal czy Mahon. Każde z nich posiada swój wyjątkowy urok. W Ciutadelli koniecznie trzeba wybrać się na spacer, bowiem tutejsze kręte i wąskie uliczki sprzyjają długiemu wędrowaniu i delektowaniu się wolnym czasem. To królowa styczniowych fiest, spokojna i nastrojowa. Warto wybrać się na plac, na którym ulokowany jest piękny ratusz. W Mahon czekają kolorowe domki z charakterystycznymi okiennicami, kościoły oraz fragmenty murów miejskich, więc i tutaj można niezwykle ciekawie spędzić czas.

Minorka to także urokliwe plaże, które pochowane są niejednokrotnie w malowniczych zatoczkach. Czyste plaże ze złocistym piaskiem znajdują się w kurorcie Son Xoriguer oraz Cala’n Bosch. Można tu do woli wylegiwać się ciesząc się promieniami słońca i ciepłą, lazurową wodą. Najpiękniejsze plaże ulokowane są w południowo-wschodniej części wyspy. Minorka to także dziewicze miejsca takie jak Cala Mesquida, na których można w samotności poczuć naturę nieskażoną przez człowieka.

Krajobraz na Wyspie Minorce
Jachty przy wybrzeżu Minorki

Zwiedzanie wyspy, wycieczki rowerowe po Minorce

Miłośnicy wycieczek rowerowych również znajdą tu coś dla siebie. Na dwóch kółkach bowiem można z powodzeniem zwiedzić niektóre zakątki wyspy. Niezwykle ciekawą trasą jest ta pomiędzy Ciutadellą, a Cap d’Artrutx, ponieważ prowadzi ona obok zabytków Son Olivaret oraz efektownych budowli architektonicznych, a także przez piękną plażę, na której można zrobić sobie zasłużoną przerwę.

Wybierając się na wakacje na Minorkę warto uwzględnić w swoich planach także takie atrakcje jak Kościół Santa Maria, rezydencja Sant Antoni, czy osada prehistoryczna Torcello. Wyspa ta czaruje zielenią oraz jaskiniami, a warunki pogodowe umożliwiają uprawianie różnych sportów. To idealne miejsce dla tych, którzy kochają żeglować, nurkować, czy grać w golfa.

Minorka bywa czasem nazywana wyspą szmaragdową. Urzeka sennymi miasteczkami oraz tajemniczymi megalitami. Północna część wyspy jest bardziej górzysta i pofałdowana, a południowa jest bardziej płaska i schodzi stromo wapiennymi klifami do morza.

Ciekawostką jest fakt iż na pustkowiu można gdzieniegdzie ujrzeć kamienne budowle – navety i stożkowate wieże, które przypominają swoim kształtem odwrócone łodzie. Niesamowite jest to iż liczą one około 3 tysięcy lat i służyły kiedyś prawdopodobnie za miejsce pochówku.