Baleary na wakacje

Wyspy, informacje…

Majorka - wyspa na Balearach
Wyspy

Majorka

Majorka to jedna z najsłynniejszych wysp Balearów. To raj, do którego co roku wybiera się miliony turystów. Pełno tu słońca, malowniczych zatoczek, niesamowitych widoków czy zacisznych plaż. Do tego romantyczne restauracje, kawiarenki i kluby pełne muzyki, w których zabawa trwa do białego rana.

Majorka – warto wiedzieć przed wyjazdem

Od czerwca do września słońce ogrzewa najmocniej, pogoda jest stabilna, a woda w morzu boska. Sezon zaczyna się tu w kwietniu a kończy w listopadzie, ruch turystyczny w tym okresie jest niezwykle wzmożony. Oferty wczasów na Majorkę w Travelplanet zaczynają się od ok. 1300 zł od osoby.  Od września można się już spodziewać krótkich, lecz gwałtownych deszczy i coraz mniejszej liczby turystów. Wtedy również i ceny wypoczynku spadają. Dodatkowo można planując wypoczynek w szczycie wakacyjnym (lipiec-sierpień) można zawsze liczyć na okazyjne oferty typu last minute.

Na Majorce znajduje się stolica całego archipelagu – Palma de Mallorca, która jest zarazem jednym z najważniejszych portów na Morzu Śródziemnym. Warto przede wszystkim zobaczyć miejsce, gdzie toczy się życie całego miasta, bulwar Passeig Maritim, a także przejść się ulicą El Bom, najruchliwszą w stolicy. Palma de Mallorca to liczne zabytki, szlacheckie rezydencje z XVI i XVIII wieku, czy zamek Bellver z XIV wieku. Warto także zobaczyć dzieła epoki renesansu zgromadzone w Consolat de Mar oraz odwiedzić XIII-wieczny Pałac de l’Almudaina.

Wyspa Majorka
Niezwykłe krajobrazy na Majorce

Miasta i miasteczka na Majorce – zabytki, zwiedzanie

Niedaleko stolicy natomiast znajduje się równie niesamowite miasto – El Arenal. Turystów przyciąga do niego cudowna plaża oraz port jachtowy. Dodatkowymi atrakcjami są bary, restauracje oraz Aquacity, jeden z największych parków wodnych w całej Europie. Pięknym miastem jest również Pollença, ulokowana na północno-zachodnim brzegu Morza Śródziemnego. Warto tu odwiedzić Plac Główny, a także kościół Nostra Senyora dels Engels, czy zespół budowli klasztornych znajdujących się na wzgórzu Puig de Maria.

Warto zobaczyć także takie miasta jak Valldemossa czy Soller, każde z nich bowiem czaruje nico inną atmosferą i pełne jest niespodzianek. W Soller można podziwiać kościół św. Bartłomieja pochodzący ze średniowiecza, a odrestaurowany w stylu neogotyckim czy też Muzeum Nauk o Ziemi. Warto jest także skorzystać z kolejki wektorowej, która łączy Soller z Palmą de Mallorca, nazywanej „Czerwoną Strzałą”. To malownicza trasa, która prowadzi przez tunele i zapewnia niesamowite przeżycia, ponadto linię tę uważa się za jedną z najciekawszych i pełnych atrakcji w całej Europie.

W paśmie górskim Serra de Tramuntana czeka zaś głęboka zatoka – Sa Calobra, która kiedyś była zaledwie małą osadą rybacką. Prowadzi do niej droga pełna serpentyn, a pokonanie tej trasy wymaga wysiłku. Jednakże warto, ponieważ widok jest niezwykły. Skaliste góry schodzą spektakularnie stromymi klifami do morza, a dodatkowym atutem jest długi na 8 kilometrów wąwóz Torrent de Pareis.

Majorka to także ciągnący się na 20 kilometrów półwysep Formentor, które jest jednym z najbardziej urokliwych widokowo miejsc na wyspie. Tutaj także można zobaczyć latarnię morską el Far de Formentor powstałą w 1860 roku.

Warto odwiedzić Smocze Jaskinie sięgające aż 25 metrów wysokości oraz 2,4 kilometra długości, bowiem zachwycają one stalagmitami i stalaktytami, a także Jeziorem Martel, jednym z największych podwodnych jezior na świecie. Jest ono bowiem długie aż na 177 metrów, a jego szerokość wynosi 230 metrów.