Baleary na wakacje

Wyspy, informacje…

Wybrzeże Wyspy Ibiza
Wyspy

Ibiza

Pośród gajów oliwnych, kamiennych domostw i starych farm można odnaleźć niesamowitą atmosferę Ibizy, wyspy, która prócz spokojnych dni pełnych słońca oferuje również szalone noce w pubach i dyskotekach. To, co przyciąga turystów z całego świata to malownicze plaże, piękne zakątki i mnóstwo atrakcji dla każdego.

Będąc na Ibizie warto zobaczyć Dalt Vila, czyli Górne miasto, które otoczone jest przez mury obronne i wiekowe fortyfikacje. Mury pochodzą z XVI wieku, a w ich wewnętrznej części można zobaczyć pozostałości po umocnieniach średniowiecznych. W 1942 roku ogłoszono je pomnikiem narodowym, a nieco później, bo w 1997 objęto je dodatkowym planem ochrony. Na samym szczycie wzgórza znajduje się piękna starówka. Nie można również zapomnieć o pałacu biskupim, katedrze Matki Bożej Śnieżnej, czy starym zamku, które tylko czekają na odkrycie.

Katedra Matki Bożej Śnieżnej to najsłynniejszy zabytek wyspy. Jest on scalony z zamkiem warownym pochodzącym z czasów średniowiecza, a we wnętrzu znajduje się obecnie muzeum diecezjalne, w którym można podziwiać szaty liturgiczne, stare ornaty, retabulum czy zabytkowe monstrancje.

Warto także odwiedzić Sant Antoni de Portmany, niezwykłe miasto, które zaskoczy bogatą historią. Na odkrycie czeka tutejszy kościół obronny, który jest najlepiej zachowaną budowlą sakralną oraz cmentarz, w którym niezwykłe jest to, iż zmarli chowani są nad ziemią w budowlach, które mają czasem nawet pięć pięter wysokości. Miłośnicy wspinaczki znajdą w Sant Antoni de Portmany także coś dla siebie, bowiem wzgórze Missa jest idealnym miejscem na tego rodzaju aktywność.

Ibiza to również wioska Sant Rafael de Forca. Otaczają ją gaje pełne pomarańczy, a główną atrakcją jest biały kościół, który zaciekawi zwłaszcza osoby lubiące ceramikę. Warto wybrać się także do Santa Agnes de Corona, w której można spacerować pomiędzy plantacjami i polami ciesząc się krajobrazem.

Ibiza to nie tylko kluby i imprezy…

Prócz zwiedzania można także na Ibizie wypoczywać uprawiając różnorakie sporty wodne. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Można spróbować kitesurfingu, nurkowania, windsurfingu, wspinaczki oraz wielu innych aktywności. Miejscowe wzgórza zachęcają do wycieczek, zwłaszcza wiosną kiedy wszędzie unosi się zapach kwiatów i krzewów oliwnych. Najpopularniejsze szlaki, na których można podziwiać naprawdę wspaniałe widoki to chronione obszary Es Amunts, Cala d’Hort, Ses Salines, Sant Carles oraz Serra Grossa.