Baleary na wakacje

Wyspy, informacje…

Formentera - wyspa na Balearach
Wyspy

Formentera

Niesamowitą hiszpańską wyspą jest Formentera, która mimo iż mniej znana, ma równie dużo do zaoferowania co Ibiza czy Majorka. To właśnie tutaj można odnaleźć przepiękne plaże, jedne z najlepszych w całym basenie Morza Śródziemnego. Uwagę przykuwa dziki krajobraz pełen wydm oraz lasów sosnowych, a także jeziora, które można spotkać w północnej części wyspy.

Formentera pełna jest atrakcji, które tylko czekają na to, by je odkryć. Jednym z najważniejszych ośrodków na wyspie jest Es Pujols – pełen hoteli, dyskotek i restauracji, w których można ciekawie spędzić czas, odprężyć się i zapomnieć o reszcie świata.

Stolicą wyspy jest Sant Francesc de Formentera, w której na odkrycie czeka niezwykłe Muzeum Etnologiczne oraz zabytkowy kościół pochodzący z XVIII wieku. Warto również odwiedzić Pilar de La Mola, wioskę, w której główną atrakcją jest latarnia morska, z której widać cudowną panoramę całej okolicy.

Zatoczka na Wyspie Formentera
Urokliwa zatoczka na Formenterze

Plaże na Formenterze,odkrywanie jaskiń i rezerwatów przyrody

Jedna z najrozleglejszych piaszczystych plaż na Formenterze to Platja de Migjorn. Słońce i ciepłe morze pozwalają wypocząć i oderwać się od codziennych trosk każdemu kto tu przebywa. Warto również wybrać się na wycieczkę do rezerwatu przyrody Ses Saliners, który obejmuje największy chroniony obszar na wyspie. Piaszczyste wydmy czy słynne jeziora takie jak Estany des Prix czy Estany Pudent tylko czekają tylko na odkrycie.

Warto odwiedzić także przepiękną plaże Playa de ses Illetes, która zachwyca drobnym białym piaskiem. Pobyt urozmaici również wycieczka do jaskini sopleńca Xeroni. Odkryto ją w latach 70-tych i po dziś dzień jest licznie odwiedzana przez turystów.

Formentera to wyspa dla osób kochających ciszę, spokój i odosobnienie. To miejsce pełne niesamowitych plaż oraz urokliwych miasteczek. Można tu zapomnieć o całym świecie. Symbolem Formentery jest jaszczurka sargantana, którą można nabyć w stolicy.