Baleary na wakacje

Wyspy, informacje…

Zamek na wyspie Cabrerze
Wyspy

Cabrera

Najmniejszą z pięciu wysp, które należą do archipelagu Balearów jest Cabrera. Mieszka tu zaledwie 50 mieszkańców, a całkowita powierzchnia tej wysepki to 17 kilometrów kwadratowych. Jednakże mimo małych rozmiarów miejsce to warto zobaczyć, bowiem Cabrera posiada wiele atrakcji niespotykanych nigdzie indziej.

Znajduje się tu piękny port morski, a cała wyspa wraz z okolicznymi wysepkami należy do morsko-lądowego Parku Narodowego, do którego co roku przyjeżdżają turyści z całego świata. Zachwyca zatoka Puerto de Cabrera, zwłaszcza miłośników nurkowania, bowiem tutejsze wody są niezwykłe.

Atrakcje wyspy Cabrera

Na wyspie czekają także ruiny XIV-wiecznego zamku, w którym znajduje się więzienie. Można tu odnaleźć również latarnię morską oraz Błękitną Grotę ulokowaną z zatoce Cabrery Cala Gandulf. Ma ona aż 50 metrów szerokości i 150 metrów długości, a w jej wnętrzu jest naprawdę błękitnie na skutek odbijania promieni słonecznych od powierzchni wody. Do groty można dostać się pontonem.

Na odkrycie czeka również zatoka Punta de ses Bledem, a cała wyspa zadziwia niespotykaną fauną i florą. Cabrera to miejsce idealne na wypoczynek zarówno bierny jak i aktywny. Można tu z powodzeniem nurkować wśród głębin czy też spacerować po pięknym wybrzeżu.

Od 1991 roku wyspa Cabrera jest parkiem narodowym przede wszystkim dzięki wysiłkom działaczy ochrony środowiska. To miejsce, które czaruje widokami jak z pocztówki oraz przeróżnymi odmianami traw i fiołków. Znajduje się tu także ogromna liczba chronionych gatunków zwierząt, takich jak gekony, żółwie wodne, kozice czy sokoły skalne.