Baleary na wakacje

Wyspy, informacje…

Krajobraz Balearów
Warto wiedzieć

Archipelag Balearów

Na Morzu Śródziemnym w zachodniej części znajduje się niesamowity archipelag – Baleary, które zajmują aż 5014 kilometrów kwadratowych powierzchni. W jego skład wchodzi około 200 wysp różnej wielkości i z niesamowitymi widokami, z których najbardziej znane to Minorka, Majorka, Ibiza, Cabrera oraz Formentera. Cały archipelag stanowi prowincję Hiszpanii, a w 1983 roku uzyskał on status wspólnoty autonomicznej.

Już od czasów Fenicjan Baleary ulegały kolonizacji, bowiem już wtedy wybierano się tu w calach turystycznych, by wypocząć i nacieszyć się panującym tu łagodnym i ciepłym klimatem. Przybywali tu nie tylko obywatele Hiszpanii, lecz także ludzie z odleglejszych zakątków, z całego świata. Głównym źródłem dochodowym na Balearach jest turystyka, większość mieszkańców jest zatrudniona właśnie w turystyce, co sprawia też, że wyspy są idealne przystosowane na to, by spędzić tu wymarzone wakacje, które na długo pozostaną w pamięci.

Baleary położone są w strefie klimatu śródziemnomorskiego, dzięki czemu można je odwiedzać o każdej porze roku, bowiem nawet w okresie zimowym jest raczej ciepło. Warto wziąć jednak pod uwagę fakt iż wtedy znacznie łatwiej o opady deszczu. Najcieplejszym miesiącem jest sierpień, do tego stopnia, że można wtedy jedynie leżeć w basenie i się ochładzać.

Mapa archipelagu Balearów
Mapa archipelagu Balearów

Jak dotrzeć na Baleary?

Najłatwiej dostać się na Baleary samolotem. Warto zarezerwować lot z dużym wyprzedzeniem, by podróżować taniej. Przykładowe lotniska znajdują się na Majorce – Palma de Mallorca airport (Son Sant Joan)www.aena-aeropuertos.es, Minorce – Menorca Airport (Maó) – www.menorca-airport.com/en/ czy Ibizie – Ibiza airport (Sant Jordi). Na Baleary można dostać się również statkiem, główne porty to: Palma de Mallorca, Alcúdia, Maó, Ciutadella de Menorca, Ibiza oraz La Savina. Jest również możliwość przypłynięcia własnym jachtem, jeśli ktoś takowy posiada, bowiem Baleary posiadają bardzo dobrze rozwiniętą sieć marin.

Jeśli ktoś zamierza poruszać się po wybranej wyspie samochodem także powinien ze znacznym wyprzedzeniem zarezerwować go przez internet. Łatwo jest się poruszać po wyspie, jednakże bez samochodu nie można dostać się w każde miejsce. Po Ibizie i Majorce jeżdżą busiki oraz autobusy, jednakże warto pamiętać o nieco kłopotliwym fakcie – każdego roku ich rozkłady jazdy się zmieniają. Informacje na temat odjazdów można znaleźć w biurach informacji turystycznych oraz hotelach.